Hírek
DSZC
- pályázat
Ha nyerünk, megyünk! - a Hild és Szabolcs Vezér technikumok pályázatai
Nemcsak Centrumunk, hanem a hat tagiskolánk is pályázatot nyújtott be az Erasmus+ rövid futamidejű mobilitási projektek megvalósítására!

Nagyon várjuk már az elbírálás eredményét. Mit is tervezünk diákjainknak? Ismerjék meg a Hild és a Szabolcs Vezér pályázatainak legfontosabb célkitűzéseit!
Hild József Technikum, Szakképző Iskola és Szakiskola
Pályázatba foglalt célkitűzések:
- Szervezeti kultúra továbbfejlesztése az oktatók személyes és szakmai készségeinek fejlődése által
Fontos az európai jógyakorlatok beépítése, hiszen a nyitottság megvan a munkatársak részéről. Mivel a belső továbbképzési rendszer is jól működik, a tudásmegosztás már elve része a mindennapoknak, a teljes személyiség fejlesztését célzó tevékenységek egyébként is jelen vannak az iskola napi életében. A jó gyakorlatok átvételét és tapasztalatcserét regionális és nemzetközi szinten is erősíteni szeretnénk tudásmegosztás által. Mivel iskolánk képzési struktúrája egyedülálló a régióban, bevett jógyakorlatainkat mi is szívesen osztjuk meg a tőlünk tanulni kívánókkal, ennek kultúráját szeretnénk erősíteni a régiónkban.
- Tanulók munkaerőpiaci esélyeinek növelése
Célunk, hogy a mobilitások által tanulóink megismerhessék a jelenlegi nemzetközi építőipari trendeket és elvárásokat. Az elmúlt években tapasztalható volt az alapkompetenciák csökkenése – fontosnak tartjuk, hogy ez növekedjen, illetve a mobilitásokat által szeretnénk elérni, hogy a tanulók ágazati kompetenciái is növekedjenek. Bízunk benne, hogy azáltal, hogy lehetőséget biztosítunk számukra egy-egy új munkafolyamatba való bekapcsolódásba, új környezet megismerésére, a szakma szépségét egy új oldalról ismerhetik meg, mely által a kétkezi munka értéke is növekszik a szemükben.
Célunk, hogy az új folyamatok, európai követelmények megismerése által könnyebbé válik tanulóink számára a jelen és a jövő munkaerőpiacán való elhelyezkedés.
A szakmai tudatosság mellett pedig azt is szeretnénk elérni, hogy tanulóink egyéb témák iránt is nyitottá, fogékonnyá váljanak: a szakmai témákon túl bízunk benne, hogy az őket érintő egyéb iskolai és közéleti témák iránt is növekszik tudatosságuk, aktívabban bekapcsolódnak az iskola életébe és növekszik érdekképviseletük is.
Bízunk benne, hogy munkatársaink az egyéni fejlődésüknek és az újonnan átvett európai jógyakorlatoknak köszönhetően képessé válnak, hogy aktívabban segítsék tanulóinkat a folyamatokban.
- Építőipari nemzetközi ágazati szakmai hálózat kialakítása
Az építőipar elszívó ereje komoly szakemberhiányt generál az oktatók vonatkozásában, így bízunk benne, hogy a szakmai látogatások által olyan jógyakorlatokat is megismerhetünk, melyek segítséget jelentenek számunkra abban, hogy hogyan tartsuk fenn az intézményünk iránti érdeklődést a szakoktatók körében, hogyan váljunk ismét vonzóvá számukra.
Az elérhető építőipari partnerek alacsony száma miatt mindenképpen előnyös, ha szakmai kapcsolati hálónkat nemzetközi partnerekkel is bővíthetjük: 1-1 nemzetközi projektbe való bekapcsolódás, új partnerkapcsolat lehetősége mind oktatóink, mind diákjaink számára motiválóan hat és a szakmai párbeszédet, tudáscserét is elindítja.
Megvalósítandó tevékenységek:
- rövid távú tanulói mobilitás
15 fő (asztalos, festő, burkoló); Olaszország, Avezzano
- szakmai látogatás
2 fő; Olaszország: Avezzano;
2 fő; Csehország: Prága
- kurzus
1 fő; Szlovénia: Ljubljana.
Szabolcs Vezér Technikum
Pályázatba foglalt tevékenységek:
- Iskola szakképzési programjainak fejlesztése
Az oktatói mobilitások (kurzusok látogatása) által olyan módszertanokat és jógyakorlatokat szeretnénk iskolánkba átemelni, melyek minőségi változást eredményeznek az oktatásban alkalmazott technológia és eszközök területén. Hisszük, hogy a digitalizáció és a technológiai innovációk integrálása az oktatásba új lehetőségeket nyithat meg iskolánk számára nem csupán a jövőben, de már a jelenben is. Hosszú távon a fenntartható fejlődés és a technológiai változások figyelembevételével az iskola tovább fejlesztheti szakképzési kínálatának színvonalát, és fokozott hangsúlyt helyezhet a közgazdasági szakmai kompetenciák erősítésére. Az új, digitális módszertanok és eszközök átemelésével meglévő képzéseink modernebbé, sokkal inkább a mai aktuális elvárásokra szabottá válhatnak.
- Diákok versenyképességének és motivációjának növelése
A diákmobilitások által szeretnénk elérni, hogy tanulóink megismerhessék a jelenlegi munkaerőpiaci követelményeket és fejlesszék szakmai készségeiket. Fontosnak tartjuk, hogy ne csupán a magyar ágazati elvárásokkal legyenek tisztában, hanem az európai munkaerőpiaci normák aktualitásait is ismerjék fel, különös tekintettel a közgazdasági területekre vonatkozóan. Bízunk benne, hogy a mobilitások során olyan tapasztalatokra is szert tesznek, melyek abban is segítik őket, hogy ne csupán megismerjék ezeket az elvárásokat, hanem képesek is legyenek tenni azért, hogy felzárkózzanak hozzájuk. A tanulói motiváció növelése egy kulcsprobléma jelenleg iskolánkban, így célunk, hogy tanulóink mobilizálása által a tanulás, önfejlesztés iránti motivációjuk is nagymértékben növekedni fog.
A munkatársi mobilitások segítségével átemelt új módszertanok a diákok szakmai és egyéb kompetenciáinak fejlesztését is szolgálják. Az újonnan átvett technológiák is azt célozzák meg, hogy a diákok a legkorszerűbb módszereken keresztül sajátíthassák el azt a tudást, ami naprakésszé és kompetenssé teszi őket.
- Az iskola globális pozíciójának erősítése és innovatív nemzetközi hálózatok kiépítése
Mivel iskolánk jelenleg is aktív partnerkapcsolatai főleg személyes ismeretségeken alapulnak, így mindenképpen fontosnak tartjuk, hogy ezt a kapcsolati hálót bővítsük. Ezáltal az új, szakmai partnerségen alapuló nemzetközi kapcsolatok kialakítását mindenképpen pályázatunk prioritásaként kezeljük, melyet szakmai látogatások segítségével szeretnénk megvalósítani.
Úgy véljük, hogy a nemzetközi hálózatokba való bekapcsolódás által iskolánk presztízse is növekedni fog – megítélésünket elsősorban a helyi és a regionális szereplők és szakmai partnerek körében szeretnénk elérni.
Megvalósítandó tevékenységek:
- rövid távú tanulói mobilitás
22 fő (turisztika, logisztika); Málta és Olaszország
- szakmai látogatás
1 fő; Málta
1 fő; Olaszország
- kurzusok
4 fő; Szlovákia, Szlovénia
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Pályázati felhívás
A Dunaújvárosi Szakképzési Centrum pályázatot hirdet a Dunaújvárosi SZC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola igazgató (intézményvezető) beosztásának ellátására.

Miniszteri elismerésben részesült Orbán Mária
Miniszteri elismerésben részesült Orbán Mária, a DSZC Rudas Közgazdasági Technikum és Kollégium gyakorlatioktatás-vezetője!
DSZC
Szakmai nap a Lorántffyban
Rendkívül színes és sokoldalú foglalkozásokkal teli szakmai napot szervezett diákjainak a DSZC Lorántffy Zsuzsanna Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium.
Molnár Emese